niedziela, 7 września 2014

ogród graficzny - projekt

Ogród graficzny popełniłam już jakiś czas temu. A dziś chciałam go Wam przedstawić. Projekt przygotowałam dla pewnej dla pewnej młodej rodziny. Cudownie klasycznej. Ona matka-polka-feministka. On złota rączka pod krawatem. Z dwoma urwisami wyemigrowali z zatłoczonego i otulonego smogiem miasta na coraz ciaśniejsze przedmieścia.

Przygotowany dla nich ogród graficzny to idealny przykład projektu nowoczesnego z przymrożeniem oka. 
Z jednej strony królują proste formy, geometryczne linie i kontrastowo zestawione materiały oraz rośliny w jednej tonacji, minimalistyczny dobór gatunków i łatwość w pielęgnacji. 
Z drugiej zaś ogólny charakter łamany jest bezlitośnie przez małe akcenty. Przykładowo na honorowym miejscu w strefie wejściowej znalazła się klasyczna choinka, która w zimie rozbłyśnie milionem barw bożonarodzeniowych ozdób. Minimalizm w doborze kwitnących gatunków łamie barokowo ozdobna magnolia w mocno eksponowanym miejscu przy tarasie. A założenie o łatwym w obsłudze i niewymagającym ogrodzie padło w momencie wprowadzenia warzywniaka, szklarni i sadu.

To właśnie dzięki tej niekonsekwencji OGRÓD GRAFICZNY nabrał niepowtarzalnego klimatu. Dystans do minimalizmu i nowoczesności jeszcze bardziej podkreślił kontrasty i nadal sens nazwie założenia. Ale co najważniejsze oddaje charakter swoich przyszłych użytkowników. 

Ogród graficzny objął 12 arową działkę z domem jednorodzinnym o średniej powierzchni.Kolory zaproponowane w ogrodzie są ograniczone do minimum – występują dwie barwy przez większą część sezonu tzn. ciemnozielony oraz biały. Ciemna zieleń występuje w roślinach, które nie zrzucają liści na zimę, natomiast na kolor biały to motyw przewodni roślin kwitnących. Króluje tu pole białych irysów. 

Ponad to w ogrodzie można znaleźć nowoczesny i charakterystyczny dla odważnych kompozycji minimalistycznych materiał – biały beton. Motywem przewodnim jest płyta betonowa chodnikowa wielkości 50x50 cm w kolorze białym, ułożona nieregularnie tak by tworzyć niesymetryczną szachownicę. Miejsca z białą kwadratową płytą mieszają się z przestrzeniami wypełnionymi trawą.

Od frontu domu oraz przy tarasie od strony północnej zaprojektowano prostokątne dwupoziomowe donice z białego betonu z funkcją siedziska.
Na uwagę zasługuje też ogrodzenie z gabionów oraz oryginalna wiata śmietnikowa z magazynem na drewno. W projekcie znalazło się również miejsce dla najmłodszych, niewielki plac zabaw oraz piaskownica.

Oto OGRÓD GRAFICZNY. 
Jak Wam się podoba? Bylibyście z niego równie zadowoleni jak moi klienci?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz