wtorek, 24 marca 2015

strzeż się kleszcza u dziecka
Kleszcz u Twojego dziecka? 

Co robić, gdy znajdziesz go na skórze swojego szkraba? Czy od razu histeryzować? Jechać do szpitala? Wzywać pogotowie i straż pożarną? Czy zachować spokój? Czy w ogóle jest możliwy spokój w takiej sytuacji? Czy faktycznie Twojemu dziecku coś zagraża?
Po pierwsze nie panikuj!

A po drugie postaraj się zrobić to, co opisałam w NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTACH POSTĘPOWANIA GDY DZIECKO MA KLESZCZA (na końcu tego posta). To zbiór zasad postępowania wypływający ze zdrowego rozsądku i z doświadczenia, jakiego nabrałam po tym, jak mój synek złapał kleszcza.

Kiedy pojawił się ten kleszcz? Nic nie zauważyłam poprzedniego wieczoru. Czy mogłam być aż tak nieuważna? A jeśli zaatakował w nocy w łóżku? Jak długo spijał krew z mojego synka? Czy zdążył już zwymiotować swoją zawartość. Czy mały ma już boreliozę? Boże, co ze mnie za matka?

Spędzaliśmy właśnie weekend na działce. W niedzielny poranek, gdy ściągałam piżamkę mojemu dwulatkowi, odkryłam podejrzaną kropkę. Zerwałam męża z łóżka i po szybkiej z nim konsultacji ustaliłam, że to kleszcz. W mgnieniu oka dopadło mnie poczucie winy.
Dzidź zorientował się, że coś jest nie tak i i kontrolnie zaczął popłakiwać. Rozdarł się na dobre, gdy po 10 minutach nieobecności pojawił się mąż. Uzbrojony był w zardzewiałą pincetę wyszperaną z jakiegoś tajemnego miejsca, o którego istnieniu nic do tej pory nie wiedziałam. Postanowiliśmy wyciągnąć paskudztwo. To było karkołomne przedsięwzięcie. Możecie sobie wyobrazić wierzgające ze strachu dziecko, matkę trzymającą je w zapaśniczym uścisku w niemożliwej pozycji i ojca w skupieniu dłubiącego małemu pod kolanem? Było jeszcze gorzej.
A jaki dało efekt? 
ŻADEN!!! Albo trafniej byłoby rzec KATASTROFALNY! 
Kleszcz się urwał, zostawiwszy głowę w skórze synka. Synek przerażony łapał oddech przez łzy. Ja przerażona łapałam oddech przez łzy. Tylko mój mąż schował urwany kadłub robala do słoika i zarządził wizytę w szpitalu. Pojechaliśmy do Prokocimia, do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tam po szybkiej rejestracji i 5 minutowym czekaniu zostaliśmy przyjęci do pokoju zabiegowego, gdzie Pani Stażystka błyskawicznie usunęła resztkę kleszcza i zdezynfekowała rankę. Poinstruowała nas o boreliozie, rumieniu, badaniach krwi i innych wspaniałościach. Wtedy mój mąż triumfalnie wyciągnął słoik z martwym kleszczem i nagle sprawa stała się prostsza. 
W domu schowaliśmy słoik do lodówki a w poniedziałek z samego rana zawieźliśmy paskudztwo do Diagnostyki i zleciliśmy mu badania. 
Czujecie ironię? Bezczelnemu terroryście, który dokonał zamachu na nasze dziecko zafundowaliśmy badania za 160 zł. Ale było warto. Po 4 dniach dostaliśmy wynik ujemny. Kleszcz nie był nosicielem boreliozy, a tym samym nie mógł nią zarazić naszego syna.NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY POSTĘPOWANIA GDY DZIECKO MA KLESZCZA:


1. Upewnij się, że to kleszcz

Jeśli to co wbiło się w skórę dziecka wygląda tak jak na zdjęciu

czyli jak płaski pajączek z ośmioma nogami wielkości od 1mm (larwa) do 1 cm (dorosły okaz) oraz jest wczepione w skórę w taki sposób, że tułów da się podważyć ale głowa siedzi w ciele, to masz do czynienia z kleszczem. 

2. Uspokój dziecko

Malcowi, który ze strachu wykonuje niekontrolowane ruchy nie pomożesz. Z pewnością nie uda Ci się poprawnie usunąć kleszcza, a niechcący możesz dziecku zrobić krzywdę.
Należy to zrobić delikatnie, za pomocą pincety (lub innych aptecznych sprzętów dedykowanych na taką okoliczność). Nigdy rękoma! Trzeba uchwycić kleszcza za główkę jak najbliżej skóry i poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry (nie kręcić!) usunąć z ciała. Następnie odkazić miejsce ukąszenia.

Nigdy nie przypalaj kleszcza, nie smaruj tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem lub benzyną. Kleszcz umrze ale najpierw wydali z siebie niebezpieczne substancje.

3. Usuń kleszcza

5. Oddaj kleszcza do zbadania na obecność boreliozy.

4. Nie umiesz lub nie chcesz usunąć kleszcza

Jeśli zabieg usuwania kleszcza się nie powiedzie, lub nie będziesz chciał się go podjąć gnaj z dzieckiem do lekarza. Ewentualnie gdy jest to słoneczna niedziela do szpitala. I nie daj się odprawić z kwitkiem. Kleszcz powinien być usunięty JAK NAJSZYBCIEJ! 

5. Wyciągniętego kleszcza schowaj do czystego słoika lub pojemnika

Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli kleszcza nie udało się wyciągnąć w całości albo masz podejrzenia, że mógł wydalić z siebie jakieś substancje lub był w ciele dłużej niż 24 godziny, to przydałoby się sprawdzić czy istnieje zagrożenie zakażeniem boreliozą. 

Bada się kleszcza. Przede wszystkim dlatego, ponieważ wynik otrzymujemy stosunkowo szybko. Nie musimy czekać kilku tygodni na pojawienie się rumienia u dziecka. Poza tym oszczędzamy dziecku nieprzyjemnego badania a sobie nerwów.

Badanie kosztuje ok 160 zł. (cena z Krakowa z 2014 roku) w Diagnostyce. Sprawdza się obecność bakterii typu Borrelia wywołującej chorobę. Wynik otrzymuje się po kilku dniach.
Jest już wiele takich punktów w Polsce. Wykonują one test Real Time PCR wykrywający obecność DNA bakterii. 


6. Wynik ujemny. 

To bardzo dobra wiadomość. Twoje dziecko nie zostanie zarażone boreliozą i możesz odetchnąć z ulgą.

Jeśli badanie wskaże, że kleszcz był nosicielem boreliozy to gorzej. Chociaż nie jest to jednoznaczne z tym, ze Twoje dziecko jest już chore. Nie każdy zarażony kleszcz zaraża. Jeśli żerował mniej niż dobę - prawdopodobieństwo przekazania choroby odkleszczowej, w tym boreliozy, jest małe. Ryzyko wzrasta, gdy kleszcz zwymiotuje. Niemniej koniecznie zgłoś się do lekarza. Badania na obecność boreliozy w organizmie dziecka będą już teraz konieczne. 

Pamiętaj, że boreliozę można skutecznie leczyć w początkowym stadium. Kluczem jest rozpoczęcie antybiotykoterapii na jak najwcześniejszym etapie choroby.

7. Wynik dodatni

8. Zaszczep dziecko przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych
Borelioza to nie jedyna chorobą przenoszona przez kleszcze. Inną niebezpieczną, choć rzadziej występującą, jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych wywołane przez wirusy. Można się zaszczepić przeciwko tej chorobie. By w pełni się uodpornić należy przyjąć 3 dawki szczepionki (3 ukłucia). Koszt to ok. 120 zł za jedną.

Szczepienie przeciwko środkowoeuropejskiemu zapaleniu mózgu jest ujęte w polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane.


Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci przygotować się do nadchodzącego sezonu. Mamy już wiosnę, kleszcze budzą się po zimowej hibernacji. Na całego zaatakują już w maju i czerwcu. A ponieważ nie da się ich całkowicie wyeliminować z naszego środowiska, warto się rozeznać w temacie i ze spokojem wyruszyć w ciepły weekend na zieloną trawkę. 


A zainteresowanym tematem zwalczania kleszczy na własnej działce polecam dalsze zgłębiane tematu tutaj.

.................................................................................................


BIBLIOGRAFIA

http://zdrowie.trojmiasto.pl/Kleszcze-spokojnie-nie-kazde-ukaszenie-jest-grozne-n70627.html#tri 

http://www.medyk.rzeszow.pl/szczepienia-przeciwko-kleszczowemu-zapaleniu-opon-mozgowych.html 

http://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/show.html?id=66747

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/borelioza-zbadac-siebie-i-kleszcza_39637.html

6 komentarzy:

 1. zbadajkleszcza.pl4 lipca 2015 10:47

  Witam, uruchamiamy właśnie usługę dzięki której będzie można zbadać czy dany kleszcz miał boreliozę i uniknąć skutków tej strasznej choroby. Serdecznie zapraszam! zbadajkleszcza.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowita sprawa. Osobiście uważam, że kleszcze są gorsze niż cokolwiek innego. U dziecka ugryzienie kleszcza często jest wyrokiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje dziecko ma boreliozę, na szczęście objawia się ona bardzo łagodnie. Została bardzo szybko wykryta dzięki testom od http://boreliozaonline.pl/rozpoznanie-boreliozy/, dzięki czemu mogliśmy szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie niestety bardzo długo borelioza była niezdiagnozowana. Przez długi czas nie byłem nawet świadomy tego że "hoduję" w sobie kleszcza. Warto poznać jakie są objawy boreliozy, szczególnie gdy dużo chodzimy po lasach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto wiedzieć co to borelioza igg - więcej dowiesz się na boreliozaonline.pl, szczególnie groźna dla dzieci. Pierwsze objawy są ciężkie do zdiagnozowania a jest to niezwykle ciężka choroba.

  OdpowiedzUsuń