niedziela, 13 września 2015

Ogrody Nowej Huty 2015

30 czerwca 2015 ruszyła kolejna edycja projektu OGRODY NOWEJ HUTY. 
To już 5 rok projektujemy wraz z mieszkańcami najmłodszej dzielnicy Krakowa ich przestrzeń sąsiedzką. W każdej edycji powstają 2 ogrody, co oznacza, że pod koniec sezonu będziemy mieć na koncie 10 realizacji!
10 OGRODÓW NOWEJ HUTY!
10 unikatowych zielonych miejsc tworzonych wspólnymi siłami przez mieszkańców Nowej Huty. Bo co tu ukrywać, nawet my projektanci i eksperci jesteśmy nowohucianinami!

W tym roku ogrody powstaną na Osiedlu Niepodległości oraz Na Skarpie.

Kraków, osiedle Niepodległości i miejsce, w którym powstanie kolejny ogród Nowej Huty

Osiedle Na Skarpie w starej części Nowej Huty wygrało możliwość zmiany własnego otoczenia.

To dwa skrajnie różne miejsca. 

Jedno malutkie klaustrofobiczne wnętrze ciasno otoczone starymi kamienicami Na Skarpie. Dusi się w wyszczerbionych żywopłotach, zdziczałych samosiejkach i źle prowadzonych drzewach, starych jak sama Huta. Zostało zgłoszone przez małą wspólnotę mieszkaniową odpowiedzialną za część budynku, w którym mieszkają, walczącą o każdą najmniejszą zmianę na zewnątrz swojej klatki schodowej. Dlaczego? Bo teren który widzą z okien swoich mieszkań nie należy do nich tylko do ZIKiTu - krakowskiej, pogmatwanej jak "Proces" Kafki, instytucji.

os. Na Skarpie - wiekowa i zdezelowana nawierzchnia.
os. Na Skrapie - więzienna piaskownica
Ciemne wnętrza ogrodowe przytłaczają.Drugie miejsce to rozległa, niemal 5 hektarowa przestrzeń na osiedlu Niepodległości. Wielkie betonowe piaskownice toną w jeszcze większych asfaltowych placach a nad nimi z kolei królują bloki z wielkiej płyty. Na dodatek miejsce to łączy dwa legendarne punkty handlowe Nowej Huty - bazar TOMEX z Domem Handlowym "Wanda", co sprawia że jego funkcja zredukowała się do przelotówki. Teren zgłosiła energiczna Wspólnota Mieszkaniowa szukająca nowoczesnego pomysłu na ujarzmienie wielkiej skali. Z małą radzi sobie doskonale. Systematycznie ściąga fundusze unijne i gromadzi własny budżet na przestrzeń wspólną.

Osiedle Niepodległości i wielka płyta na drugim planie.
Betonowe place pozbawione konkretnych funkcji.

I znowu nawierzchnia o niepowtarzalnych walorach estetycznych.Czy już Wspominałam, że oba tereny trafiły pod moje skrzydła?
Przy jednym puszczam wodze fantazji, przy drugim muszę je ujarzmić.
Efekty poznacie już za niedługo.

Plakat promujący tegoroczną edycję OGRODÓW NOWEJ HUTY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz