poniedziałek, 25 sierpnia 2014

rabata do cienia za rozsądną cenę

Dobór roślin do cienia to niełatwe zadanie. 
Po pierwsze dlatego, że nie dają efektu kwitnienia przytłaczającego kolorem i obfitością. Zatem mogą być na pierwszy rzut oka rozczarowaniem dla tych, którzy pragną bogactwa kwiatów przez cały sezon. Ale ze względu na swe specyficzne upodobania co do warunków zewnętrznych, mają inne zalety, których nie sposób nie docenić: piękne liście, niejednokrotnie zapach i często zimozieloność. 
Po drugie jest ich o wiele mniej na rynku niż roślin światłolubnych, a co za tym idzie trudniej jest skomponować wymarzoną rabatę do wiecznie łysiejącego ciemnego kąta naszego ogrodu (a z doświadczenia wiem, że w wielu przydomowych zielonych enklawach można znaleźć takie miejsce wstydu).

Rozwiązaniem tych problemów może być ta oto rabata do cienia i półcienia w rozsądnej cenie. Projekt rabaty powstał przy współpracy z internetową szkółką roślinowo.pl.
Jest przeznaczony na powierzchnie około 5 m2. Zestaw zawiera 5 gatunków krzewów i bylin dając w sumie ilośc 28 sztuk roślin. Koszt materiału roślinnego to 239,40 gr (cena na sezon 2014).


Rośliny wybrane do tego założenia:

1. Bluszcz pospolity (Hedera helix) - sprawdzone i niezawodne zimozielone pnącza, które doskonale radzi sobie w warunkach ograniczanego dostępu słońca, pnie się się po podporach takich jak ściany, mury czy drzewa lub płoży się zastępując trawnik.

2. Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) - wyjątkowo wdzięczna bylina o miesistych, intensywnie zielonych liściach i wyjątkowo efektownych jaskrawo-czerwonych kwiatach otwierających się w kwietniu-maju, dorasta do 25 cm, jest mrozoodporna, wymaga regularnego podlewania.

3. Barwinek pospolity (Vinca minor) - niewysoka ale rozrastająca się wszerz krzewinka o niebieskofiletowych kwiatach (kwitnie wiosną i ponownie w sierpniu) i błyszczących liściach, niewymagająca, doskonale znosi cień.

4. Rdest ‘Red Dragon’ (Persicaria microcephala 'Red Dragon') - bylina o wyjątkowych wielobarwnych, purpurowych, oliwkowych i zielonkawych liściach, nadaje się do formowania, przycinanie powoduje intensywniejsze wybarwianie młodych liści, kwitnie niepozornie na kremowo w sierpniu.
 
5. Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) - szlachetny krzew zimozielony idealny do przycinania (można mu własnoręcznie nadać dowolny kształt) o drobnych, świecących i intensywnie zielonych liściach, doskonale radzi sobie w cieniu.
Dlaczego taki zestaw?
Ponieważ idealnie wypełnia zacienioną przestrzeń nadając jej ciekawy i szlachetny charakter rodem z tajemniczego ogrodu. Na niezbyt świeży mur wspina się bluszcz nadając mu wrażenie wiekowości. Głównym punktem i szkieletem rabaty jest klasyczny bukszpan formowany w kulę. Kolorystycznym akcentem są bordowe rdesty i przepięknie kwitnące na karminowo bergenie w niższym piętrze. Kompozycji dopełniają barwinki tworzące dywan soczystej zieleni przechodzącej w trawnik i przetykanej gdzieniegdzie fioletowym kwiatem.

Czy taką rabatę widzielibyście w swoim ogrodzie?
Jeśli tak to zapraszam do szkółki roślinowo.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz